Malinka

Raspberry Pi

Ekscytacja komputerami przeciętnie podpiera się na entuzjazmie najszybszymi oraz najnowszymi urządzeniami, dostarczającymi najdoskonalszą wydajność, wszakże co za tym kroczy strasznie drogimi. Z drugiej strony ostatnio da się odnotować na rynku dostatek niedrogich komputerków, które nierzadko mieszczą się na jednej płytce drukowanej, oraz jakich kluczowym celem jest zezwolenie jak najszerszej wspólnocie osób za jak najmarniejsze pieniądze wniknięcie w sferę komputerów.

Przedstawicielem tejże kategorii jest urządzenie, jakie już zdobyło sobie potężny oddźwięk za sprawą swojej niezwykle małej ceny i możliwości jakie wydają się być nieskończone. Raspberry Pi (mianowany często Malinką) to komputerek wielkości karty kredytowej, jaki kosztuje nieznacznie więcej aniżeli 100 zł. Jest on oparty na procesorze w architekturze ARM, która wykorzystywana jest również w dominacji osiągalnych dzisiaj smartfonów. Procesory zrobione w architekturze ARM znamionują się niezgorszą efektywnością jednak przede wszystkim niesamowicie niedużym wykorzystaniem prądu. Systemem operacyjnym który chodzi na tym małym komputerze jest Raspbian, który jest odmianą Unixa, aczkolwiek na najnowszych wersjach Raspberry Pi da się zapuścić także Windows 10.

Normalnie komputer nie jest sprzedawany z zasilaczem lub obudową – to trzeba skombinować sobie samodzielnie. Zasilany jest przez złącze USB napięciem 5V. Jako pamięć masowa zużywane są standardowe karty pamięci SD.

Najnowszy model, Raspberry Pi 3 wyekwipowany jest w 64-bitowy czterordzeniowy procesor ARMv8 o częstotliwości taktowania 1,2GHz, wbudowaną kartę sieciową Wi-Fi, 1GB pamięci RAM, 4 porty USB, port HDMI, port Ethernet, złącze mini jack, slot karty pamięci.

Komputer ten ma niebywale kompleksowe zastosowania. Został opracowany przede wszystkim w celu rozpropagowania dostępu do informatyki (edukacja) w ubogich obszarach świata, chociaż ogólnie jest rozchwytywany przez klientów z krajów uprzemysłowionych. Pierwszorzędnie przydaje się do operowania rozlicznymi urządzeniami elektronicznymi np. robotami, choć można go użyć ponadto jako sterownik do alarmu przeciwwłamaniowego bądź monitoringu, a z powodu swego niskiego zapotrzebowania na energię oraz wbudowaną obsługę mnóstwa kodeków wideo jest idealny do przygotowania centrum rekreacji gatunku Media Center, wykorzystywany może być również jako serwer NAS. Za sprawą sporej kwoty emulatorów może być używany dodatkowo jako konsola do grania w gry retro.

Author

feliks

Jestem miłośnikiem zarówno nowych technologii jak i sprawdzonych rozwiązań, które dziś określane są jako retro. Interesuję się komputerami, męskimi gadżetami, siłą rzeczy oczywiście jak każdy chyba facet samochodami, a w wolnych chwilach lubię pojeździć na motorze po wertepach.