Seiko - japońska legenda

Seiko

Japońska firma Seiko to renomowany wytwórca zegarków, którego centrala mieści się w Tokio. Przedsiębiorstwo zostało powołane do życia w 1881 roku przez Kintarō Hattori. Produkcją zegarków firma zainteresowała się w 1913 roku, jednakże pierwsze zegarki oznaczone marką Seiko (jap. perfekcyjny, wyborny) ukazały się na rynku dopiero w 1924 roku. Przedsiębiorstwo znane jest na świecie z licznych modeli renomowanych zegarków naręcznych. W 1969 roku jako pierwsza na świecie firma Seiko stworzyła zegarek kwarcowy, a już w 1973 pierwszy zegarek kwarcowy z 6-cyfrowym wyświetlaczem ciekłokrystalicznym. Nie są to jedyne innowacje jakie Seiko wprowadziło do zegarków. Do osiągnięć tej firmy należy również pierwszy zegarek z wbudowanym odbiornikiem TV, pierwszy zegarek z opcją zapisu dźwięku, pierwszy zegarek z wbudowanym stoperem i alarmem i dużo odmiennych.

Rok 1988 to powstanie pierwszego na świecie kwarcowego mechanizmu automatycznego nazwanego później Kinetic. Mechanizm tenże dostał się do taśmowej produkcji w roku 1992 i do tej pory Seiko jest jedyną firmą jaka dostarcza swym klientom zegarki z podobnego typu mechanizmem. W 1998 roku firma bije następny światowy rekord – powstaje zegarek zasilany temperaturą ludzkiego ciała. W roku 2006 wprowadzony został na rynek pierwszy zegarek z wyświetlaczem typu e-ink.

Seiko jest producentem czasomierzy jaki nagrodzany był licznymi elitarnymi wyróżnieniami, pomiędzy nimi nagrodą w konkursie Geneva Observatory (rok 1968), nagrodą zegarmistrzowską Grand Prix de la Ville de Geneve (dwa razy w 1980 roku i 1990 roku), nagrodą IEEE Milestone (rok 2004), nagrodą Grand Prix d'Horlogerie de Geneve (dwa razy w doku 2006 i w 2010) i mnóstwem innych.

Firma Seiko jest zauważalna przy sposobności przeróżnych imprez sportowych, w trakcie których jej bezawaryjne mechanizmy używane są do pomiarów rekordów w rozmaitych dyscyplinach sportu. Czasomierze z logo Seiko zobaczymy również w filmach o perypetiach angielskiego agenta specjalnego Jamesa Bonda.

Pewnym z nader rozpoznawalnych modeli czasomierzy Seiko jest model SKX007. To odporny, dokładny i estetycznie zaprojektowany modernistyczny zegarek naręczny. Renoma podstawowego modelu doprowadziła do powstania wielu wariacji tego zegarka.

Author

feliks

Jestem miłośnikiem zarówno nowych technologii jak i sprawdzonych rozwiązań, które dziś określane są jako retro. Interesuję się komputerami, męskimi gadżetami, siłą rzeczy oczywiście jak każdy chyba facet samochodami, a w wolnych chwilach lubię pojeździć na motorze po wertepach.