Jednostki napędowe dla maszyn

Formalnie lwia część urządzeń technicznych musi mieć jakieś źródło zasilania. Jako to źródło napędu zwykle służyć może silnik, który napędza maszynę. Silniki jakie wykorzystuje się do napędu maszyn mogą być wielorakich odmian. W mniejszych urządzeniach stosowane są często silniki elektryczne, które zasilane są ze zwykłej sieci elektrycznej albo akumulatorem. Wykorzystuje się je przede wszystkim w narzędziach o niewielkich formatach, jakie nie muszą przetaczać się na zbyt wielkie odległości.

Po kolejne zużywa się spalinowe jednostki napędowe, które z kolei mogą zostać zasilane takimi odmianami paliw jak olej napędowy, etylina albo skroplony gaz LPG. Maszyny, które zasilane są silnikami spalinowymi (patrz: http://www.silnikidomaszyn.pl/silniki-do-maszyn/) zwykle są większymi pojazdami na kołach albo gąsienicach jak chociażby koparki, ładowarki, buldożery lub dźwigi. Niemniej na tych odmianach pojazdów zastosowanie takich silników się nie kończy. Jednostki napędowe spalinowe aplikuje się ponadto w łodziach i motorówkach, które pływają po wodzie. Spalinowe jednostki napędowe używane są jeszcze w nie wyposażonych w koła ani gąsienice urządzeniach oraz aparaturach jak pompy przeciwpożarowe, suwnice albo generatory prądotwórcze.

enter image description here

Wytwórcy wszystkich omówionych przed chwilą grup maszyn nie muszą konstruować swoich własnych silników do napędzania swoich maszyn ale często stosowaną praktyką jest montowanie jednostek napędowych zbudowanych przez specjalizujących się w ich konstruowaniu producentów. Producentami takimi są na przykład takie firmy jak Iveco, Detroit, Mercedes, Honda i wielu podobnych. Za bardzo dobre do takich zastosowań uważane są zwłaszcza silniki wyprodukowane przez Iveco, bowiem marka ta jest znana także z produkcji pojazdów ciężarowych dzięki czemu jej konstrukcje cechują się dużą uniwersalnością. Wytwarza ona silniki o różnorakiej wielkości, zarówno benzynowe jak i wysokoprężne.

Jednostki napędowe, które mają być wykorzystywane w rozmaitych maszynach i urządzeniach opracowuje się z myślą o wytrzymałości albowiem zasilane nimi maszyny często muszą funkcjonować w bardzo trudnych warunkach oraz przez znaczny czas i to bez przerw. Egzekwuje to używanie technik konstrukcyjnych, które sprawdzą się w najcięższych warunkach.

Author

feliks

Jestem miłośnikiem zarówno nowych technologii jak i sprawdzonych rozwiązań, które dziś określane są jako retro. Interesuję się komputerami, męskimi gadżetami, siłą rzeczy oczywiście jak każdy chyba facet samochodami, a w wolnych chwilach lubię pojeździć na motorze po wertepach.