Serwis autoryzowany czy niezależny?

samochody

O ile dla jednych samochód może być wyznacznikiem prestiżu, to dla innych jest to po prostu użyteczne narzędzie, pozwalające wykonywać codzienne obowiązki i zarabiające na siebie. Nie mniej jedni i drudzy muszą stale troszczyć się o stan techniczny swoich pojazdów bowiem niesprawne auto jest tylko kupą żelastwa. Stąd niezwykle istotną sprawą jest dokonywanie okresowych przeglądów technicznych samochodu oraz wizyty w warsztacie samochodowym, jeśli coś jest z samochodem nie w porządku.

Warsztaty serwisowe w Polsce można z grubsza podzielić na autoryzowane i niezależne. Każda marka samochodowa w Polsce posiada swoją sieć autoryzowanych warsztatów serwisowych, ale poza nimi istnieje jeszcze większa sieć warsztatów niezależnych, z których niektóre skupione są w sieci działające pod jakąś marką, a inne firmowane są po prostu przez ich właścicieli. Serwis autoryzowany wcale nie musi wyróżniać się dużo lepszą obsługą niż warsztat niezależny. Koszt obsługi w ASO jest na pewno wyższy niż w warsztacie niezależnym z racji faktu iż ASO musi zapewnić stabilny standard obsługi w każdym warsztacie w sieci, ale polskie prawo daje zupełną dowolność w kwestii wyboru typu warsztatu jaki serwisuje samochody, może to być zarówno warsztat autoryzowany jak i niezależny. Różnica w cenie naprawy między nimi może sięgać nawet kilkudziesięciu procent.

Jednakże jakość naprawy samochodu nie jest wcale zależna od typu warsztatu, ale raczej od kwalifikacji jego pracowników. Autoryzowane warsztaty serwisowe mają dostęp do pewnych ułatwień jak szkolenia i kursy, albo tańsze części zamienne, ale zobowiązane są również do stosowania wyłącznie części oryginalnych producenta, a dodatkowo muszą trzymać się ustalonych standardów napraw, do których nie są zobowiązane serwisy niezależne. To zwiększa również odpowiedzialność ASO za wykonane naprawy gdyż serwisy niezależne dysponują możliwością zastosowania części oryginalnych jak też i zamienników, zależnie jak zażyczy sobie klient, wobec czego ich odpowiedzialność ogranicza się tylko do kwestii montażu części w samochodzie.

Nowoczesne samochody są już na tyle skomplikowanymi maszyneriami, że również warsztaty niezależne muszą sporo inwestować w wiedzę i narzędzia, zatem poziom ich obsługi bynajmniej nie odbiega w zbyt rażący sposób od jakości w warsztatach autoryzowanych. Są przy tym niejednokrotnie (ale nie jest to wcale żadna reguła) stanowczo tańsze. Oprócz tego warsztaty niezależne mogą zapewnić swym klientom znacznie bardziej elastyczną obsługę gdyż nie są ograniczone sztywnymi przepisami jakie obowiązują w serwisach autoryzowanych.

Author

feliks

Jestem miłośnikiem zarówno nowych technologii jak i sprawdzonych rozwiązań, które dziś określane są jako retro. Interesuję się komputerami, męskimi gadżetami, siłą rzeczy oczywiście jak każdy chyba facet samochodami, a w wolnych chwilach lubię pojeździć na motorze po wertepach.