Co robić jeśli chce się mieć dobrze zbudowany dom?

budowa

Proces myślenia o wzniesieniu domu nie może być ograniczony tylko do sprawdzania folderów projektów architektonicznych, celem odnalezienia znamienitego planu budynku, bądź też na konsultacjach u architekta – jeśli nie wynalazło się w katalogu projektów gmachu swoich marzeń. Ten etap aranżowania budowy zalicza się akurat do najsympatyczniejszych. Później jest już trochę bardziej „pod górkę”. Znane powiedzonko powiada, że Polak zna się na czymkolwiek, wszakże czy formalnie zdecydujesz się zamieszkać w obiekcie, który powstał bez doświadczonej analizy, a także porady osób rzeczywiście znających się na budowlance (zobacz: Proinwestbud)? Siadanie zbyt ciężkiego obiektu na nadto niepewnym gruncie czy kruszenie źle postawionych murów mogą być raptem wzorcowymi dylematami, które mogą cię niedługo oczekiwać.

Nasze krajowe prawo nie narzuca ci (poza określonymi przykładami, jak wypunktowane ciężkie stosunki ziemne) mianowania inspektora nadzoru inwestorskiego w zakresie nadzoru inwestorskiego, chociaż jeśli twoja orientacja o metodologiach budowlanych jest wyłącznie częściowa (a niechybnie tak jest, niezależnie od tego ile for internetowych by się nie przejrzało) to w twoim pożytku leży postaranie się o kogoś takiego.

Taki inspektor wypełnia obowiązki pochodzące z zakresu nadzoru budowlanego mając kontrolę nad ogółem prac budowlanych. Jego rola w procesie budowy jest nadrzędna nad kierownikiem prac budowlanych, ma on prawo aby zlecić temu drugiemu wypełnienie stwierdzonych robót, a także usunięcie uchwyconych podczas kontroli awarii wpisując swoje wytyczne do dziennika budowy.

Musimy wiedzieć, że inspektor nadzoru inwestorskiego oraz kierownik budowy to dwie rozdzielne rangi. Nie ma możliwości aby pojedynczy człowiek wykonywał obie z nich, bowiem przychodzi wówczas do rozłamu interesów. Kierownik budowy jest formalnie uczestnikiem ekipy budowlanej (chyba, że jest tzw. „człowiekiem z zewnątrz”) i stosownie jest, jeżeli ktokolwiek pilnuje jego aktywność.

Rzecz jasna szukając złudnych oszczędności na budowie domu można pokusić się o nie ustanawianie inspektora nadzoru budowlanego, wszakże czy to może być dla ciebie opłacalne? W kilka lat po zbudowaniu budowli zademonstrować się może, iż wymaga ona doniośle znaczniejszych wkładów na usunięcie awarii po ekipie budowlanej, niż gdyby wcześniej ktoś przypilnował wszystkiego jak należy.

Author

feliks

Jestem miłośnikiem zarówno nowych technologii jak i sprawdzonych rozwiązań, które dziś określane są jako retro. Interesuję się komputerami, męskimi gadżetami, siłą rzeczy oczywiście jak każdy chyba facet samochodami, a w wolnych chwilach lubię pojeździć na motorze po wertepach.