Wynalazek druku i jego wpływ na ludzkość

maszyna do pisania

Żyjąca w obecnych czasach osoba może mieć zrazu coraz to skromniejszą styczność z tekstem drukowanym na standardowej kartce papieru. Wynika to z faktu, że coraz to konkretniejsza cześć dokumentów występuje wyłącznie jako zapis elektroniczny, który czyta się na urządzeniach elektronicznych z ekranem takich jak komputery, tablety, smartfony czy czytniki e-booków.

Jest to podejście dosyć pragmatyczne i oszczędzające miliony ton papieru, a dzięki temu również dopuszczające funkcjonować wielu lasom (jednak bynajmniej nie takie ekologiczne, bowiem do budowy takich urządzeń elektronicznych stosuje się nieskończone miary cennych surowców, jakie należy wydobyć z wnętrza Ziemi co musi łączyć się z jej destrukcją, natomiast jak każdy zdaje sobie sprawę cykl funkcjonowania tych akcesoriów jest coraz to krótszy, przeto coraz to więcej tych surowców potrzeba wydobywać). Wszelako odczytywanie zdań napisanych na stronie papieru ma w sobie niejaki czar, czego nie można przyrównać z ekranem monitora, a poza tym jest bardziej odpowiednie dla oczu.

W historii zapisywania treści na papierze zidentyfikować można kilka tzw. kamieni milowych, z jakich bez dwóch zdań najważniejszym był wynalazek druku, którego w XV w. dokonał Gutenberg. Każdy człowiek wspomina to nazwisko z książek szkolnych, to jego zasługa iż w przeciągu zeszłych 500 lat rozwój ludzkości dokonał skokowego przyrostu i że możemy cieszyć się współcześnie z tych rozmaitych wynalazków jakie wykorzystujemy na co dzień. Gdyby tego rodzaju odkrycie nie miało miejsca to nie byłoby rozwoju edukacji, jaki przyczynił się do radykalnego wzrostu liczby oświeconych osób oraz kolejnych odkryć.

czcionki drukarskie

Druk za sprawą ruchomych czcionek doprowadził do poważnego potanienia wszelkich publikacji (które przedtem kosztowały majątek, albowiem musiały być spisywane manulanie), jakie mogły dotrzeć do mnóstwa osób jacy wcześniej nie mogli sobie na nie pozwolić. Wywołał także dużo ruchów społecznych, jak bodaj Reformację, jaka uwolniła umysły mnóstwa ludzi spod władzy Kościoła Katolickiego.

Następnym odkryciem, o którym warto powiedzieć było wynalezienie w 1867 maszyny do pisania przez amerykańskiego konstruktora Christophera Latham Sholes’a. Od owego czasu ludzie zyskali alternatywę nie tylko przeczytania treści spisanych łatwymi do odcyfrowania mechanicznymi krojami pisma, ale również sposobność ich pisania. Dodatkowo pisania w efektywniejszy aniżeli odręcznie sposób. Pisanie na klawiaturze maszyny do pisania pozwala spisać większą liczbę słów w krótszym czasie, a oprócz tego podobny maszynopis jest łatwy do odczytania w przeciwstawieniu do pisma ręcznego.

Taki wynalazek musiał więc wpłynąć na rozwój dziennikarstwa i pisarstwa. Osoby o tzw. lekkim piórze potrafiły od tamtego czasu o wiele prędzej przelać na papier wszelkie myśli, które zalegały im w głowach. Fascynującą kwestią jest także tego rodzaju sprawa, że tekst zapisany na maszynie do pisania lekko jest tworzyć w paru kopiach jednocześnie. Wystarczy umieścić kalkę między kartki i maszyna do pisania drukując literę na papierze odbije go w kilku kopiach jednorazowo. Ta zaleta niniejszego urządzenia sprawdziła się w działalności urzędowej.

Potem mamy już tylko upowszechnienie do codziennego użytku komputerów, które jeszcze lepiej ułatwiły pracę z tekstem, lecz ponieważ w tym wpisie chciałem pisać o bardziej „tradycyjnych” metodach na zapis tekstu to temat ten na razie opuszczę, jednakże przypuszczalnie powrócę do niego kiedyś gdyż jest to niezwykle zajmujący kawałek historii zapisu słów.

Author

feliks

Jestem miłośnikiem zarówno nowych technologii jak i sprawdzonych rozwiązań, które dziś określane są jako retro. Interesuję się komputerami, męskimi gadżetami, siłą rzeczy oczywiście jak każdy chyba facet samochodami, a w wolnych chwilach lubię pojeździć na motorze po wertepach.