Jak określić wartość używanych maszyn?

frezarka

Kiedy idziemy na zakupy to z reguły chcemy by produkty, którymi jesteśmy zainteresowani posiadały czytelnie określoną cenę. Jak wiadomo cena pokazuje nam ile jakiś towar może być warty. Nie ma z tym jakiegokolwiek kłopotu kiedy kupujemy cokolwiek fabrycznie nowego, bowiem w takim przypadku to wytwórca lub sprzedający określa sumę, którą zamierza otrzymać za dostarczenie nam danego przedmiotu. Rzecz robi się odrobinę inna w przypadku produktów z drugiej ręki, przede wszystkim gdy niełatwo wypatrzyć jakikolwiek punkt odniesienia względem wartości wskazanego egzemplarza.

Sprawa taka bywa wyjątkowo istotna oprócz tego z tego powodu, że w wypadku określonych dóbr wymagane może być opłacenie podatku od wartości wiadomej rzeczy. By realne było określenie wysokości podobnego podatku trzeba znać wartość, a okazjonalnie ciężko jest ją określić. Jeśli zetkniemy się z taką okolicznością obstaje szukać porady u rzeczoznawców, jacy trudnią się wyceną. Napotkamy wielu profesjonalistów – rzeczoznawców – którzy trudnią się określaniem wartości odmiennych aktywów. Jedni określają wartość nieruchomości, odmienni wartość aut, są także eksperci od wyceny maszyn i urządzeń.

Rzeczoznawca w jakiejś branży potrzebuje przeanalizować setki transakcji by umieć sprecyzować wartość poszczególnej rzeczy na podwalinie paraleli. W przypadku maszyn i urządzeń jest to o tyle problematyczne do dokonania, że nieraz są to wyroby robione w ograniczonych seriach. Dość łatwo jest ocenić cenę używanej koparki, dużo bardziej trudno maszyn do frezowania sprzed wielu lat. Da się dostrzec zatem, iż wycena maszyn i urządzeń to nie tak banalna kwestia, jak wielu mogłoby myśleć. Sprawa wiadoma nie każde nieduże przedsiębiorstwo może operować kapitałem na zakup nowoczesnych maszyn bądź urządzeń potrzebnych do swego działania i stać je tylko na maszyny czy urządzenia z drugiej ręki.

Na chwilę obecną jeszcze nie można zauważyć istnienie takiego nurtu, jednakże z powodu narastającego jak na drożdżach kryzysu gospodarczego coraz większa ilość przedsiębiorstw może ogłaszać bankructwa. Rosnące obciążenie wielu spośród nich wywołają to, że będą one spieniężać własny inwentarz aby spłacić swoje zobowiązania wobec banków. W podobnych uwarunkowaniach wyniknie ogromny popyt na usługi zawodowców od wyceny maszyn oraz urządzeń. Z pewnej strony jest to nieprzyjemna sprawa, z odmiennej może być to opcja na relatywnie niedrogie zakupienie maszyn oraz urządzeń przez takie przedsiębiorstwo, jakie utrzymają się na rynku w tych ciężkich czasach.

Więcej o wycenie maszyn i urządzeń na Śląsku: http://fhutechnika.pl/przeglady-techniczne-wycena-srodkow-technicznych/

Author

feliks

Jestem miłośnikiem zarówno nowych technologii jak i sprawdzonych rozwiązań, które dziś określane są jako retro. Interesuję się komputerami, męskimi gadżetami, siłą rzeczy oczywiście jak każdy chyba facet samochodami, a w wolnych chwilach lubię pojeździć na motorze po wertepach.